امروزه سرعت جابجایی عوامل بیماری ها به نحوی میباشد که شناخت سریع وضعیت گسترش بیماری ها و اجرای کنترل و پیشگیری از ضررهای هنگفت آنها ضروری می باشد [۱].
Neospora caninum تک یاخته کوکسیدیایی است که در گاوهای شیری ایجاد سقط می کند. در سال ۱۹۸۸ برای اولین بار نئوسپورا کانینوم به عنوان سقط در سگها شناخته شد و بزودی عامل دیگری که شبیه به نئوسپورا کانینوم بود از علل سقط در گاوهای شیری تشخیص داده شد بطوری که بعدا ثابت شد نئوسپورای عامل سقط جنین گاو با نئوسپورای عامل سقط جنین سگ تفاوت جزیی دارد [۲]. اين انگل قادر است گونه هاي مختلفي از حيوانات خانگي و وحشي را آلوده كند .اگرچه در طبيعت آلودگي با آن در سگ، گاو، گوسفند و بز ديده ميشود [۳][۴][۵][۶]، ولي سگ و كايوت به عنوان ميزبان نهايي اين تك ياخته شناخته ميشوند و ساير حيوانات خونگرم به عنوان ميزبان واسط و تصادفي اين انگل بوده كه از طريق خوردن اووسيست هاي دفع شده از مدفوع سگ آلوده ميشوند [۷][۸]. اين بيماري به خاطر انتشار وسيع و خسارات اقتصادي داراي اهميت قابل توجه است.اگرچه وجود آنتي بادي عليه نئوسپورا كانينوم در انسان گزارش شده، ولي حضور انگل در بافت انسان گزارش نشده است. بنابراين جنبه زئونوز بودن اين بيماري هنوز جاي ابهام دارد [۹][۱۰]. با این حال اين تك ياخته قادر است از طريق مصرف شير خام گاو آلوده يا تانكهاي جمع آوري كننده شيرخام آلوده سبب بيماريزايي در انسان شود [۱۱].
نئوسپوروزيس يكي از عوامل اصلي سقط جنين گاو در جهان است بیشترین محدوده سقط در فاصله ۳ تا ۹ ماهگی آبستنی می باشد..جنین ها اغلب اتولیز شده و ممکن است در رحم به صورت مرده یا مومیائی و یا حتی بازجذب شوند. گاهاً به صورت نارس و یا زنده، یا بدون علائم بالینی متولد می شوند. تجمع مایعات سرمی خون آلوده در حفرات بدن و به ندرت ضایعات ماکروسکوپیک از جمله کانون های رنگ پریده و سفید رنگ در عضلات اسکلتی یا قلب دیده می شود. نئوسپوراکانینوم سلول های اغلب بافت ها را مورد تهاجم قرار می دهد؛ اما تمایلی خاص به سیستم اعصاب مرکزی، میوکارد، عضلات اسکلتی و اندوتلیوم دارد. آنسفالومیلیت و پلی میوزیت مهمترین یافته های آسیب شناسی می باشند [۱۲].
آلودگي در گاو اغلب به صورت مزمن بوده و در تمام طول زندگي حيوان آلوده ميماند انتقال بيماري در گاو به صورت عمودي و در حيوان آبستن از طريق جفت به جنين صورت گرفته و در بارداريهاي بعدي نيز ادامه مييابد. واكسني كه بتواند آلودگي را از طريق درونزاد )جفتي(متوقف كند، در دسترس نيست ,همچنين، راه حلي براي پيش گيري يا بهبود اين آلودگي موجود نيست.
از اين رو، استراتژي در صنعت دامپروري به منظور كاهش شيوع و تلفات ناشي از نئوسپورا كانينوم بر اين است كه دامهاي آلوده شناسايي شده و با درمان دام دوره زندگي انگل كوتاه شود [۱۳]. ازآنجاكه تشخيص نئوسپوروزيس صرفا بر پايه علائم باليني امكانپذير نميباشد، مي توان انگل را با تكيه بر آزمايشات مولکولی (PCR) به عنوان یک روش سریع و با دقت بالا (در شیر) شناسایی کرد.
آگاهی داشتن از میزان شیوع نئوسپوروزیس در جمعیت های دامی می تواند کمک کننده در مبارزه با عوامل بیماری زا و ریشه کنی بیماریها باشد که برای رسیدن به این منظور طی کردن مراحل شناسایی و درمان ضروری به نظر می رسد. استفاده از شیرخام برای ردیابی و شناسایی نئوسپورا کانینوم در گاوداری ها، این امکان را به ما می دهند که اولا گاوهای مبتلا به نئوسپورا کانینوم را شناسایی و ثانیاً از انتقال آلودگی به گوساله ها جلوگیری به عمل آورد [۱۴].

تنظیم کننده: طراوت شجاعیان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *